Osuszanie budynków po zalaniu

  • Zadzwoń 783-779-420
    Profesjonalne osuszanie po zalaniu Zadzwoń 783-779-420
  • Zadzwoń 783-779-420
    Profesjonalne osuszanie po zalaniu Zadzwoń 783-779-420
  • Zadzwoń 783-779-420
    Profesjonalne osuszanie po zalaniu Zadzwoń 783-779-420
  • Zadzwoń 783-779-420
    Profesjonalne osuszanie po zalaniu Zadzwoń 783-779-420
  • Zadzwoń 783-779-420
    Profesjonalne osuszanie po zalaniu Zadzwoń 783-779-420
  • Zadzwoń 783-779-420
    Profesjonalne osuszanie po zalaniu Zadzwoń 783-779-420
  • Zadzwoń 783-779-420
    Profesjonalne osuszanie po zalaniu Zadzwoń 783-779-420
Awarie instalacji wodnych i kanalizacyjnych, uszkodzenia pokrycia dachowego, problematyczni sąsiedzi, obfite opady deszczu czy nawet niebezpieczna fala powodziowa to sytuacje, które mogą doprowadzić do  zalania naszego domu. Jednak istnieje sposób postępowania, który pozwoli nam skutecznie uratować nasze mieszkanie. Wszystko zależy od stopnia zalania, jego rozległości oraz rodzaju materiałów, które zostały zalane.

Jak usunąć wilgoć po zalaniu?


W pierwszej kolejności gdy już woda została przez nas usunięta bezpośrednio np. za pomocą mopa, odkurzaczy wodnych należy sprawdzić poziom zawilgocenia i jego obszar. Wykonanie pomiarów wilgotności z obrazuje nam z jak wielkim zalaniem mamy do czynienia, oraz jakie prace należy wykonać aby je usunąć. O pomiarach wilgotności więcej dowiesz się tutaj.  Gdy już sprawdzimy poziom zawilgocenia należy przystąpić do osuszania. Poniżej przedstawiamy różne rozwiązania osuszania w zależności od rodzaju materiałów z którego wykonany jest budynek oraz w zależności od zalanych powierzchni.

Osuszanie mieszkania po zalaniu

Osuszanie podposadzkowe Osuszanie punktowe

Osuszanie mieszkania w nowym budownictwie

Najczęściej podczas zalania mieszkania w nowym budownictwie dochodzi do przedostania się również wody w warstwy posadzkowe. W nowym budownictwie wykonywana jest izolacja stropu po przez położenie foli i styropianu która po zalaniu blokuje naturalne oddawanie wilgoci. Warstwy te należy osuszyć za pomocą specjalistycznych osuszaczy do stref izolacji. Więcej na temat technologii osuszania warstw posadzkowych możesz sprawdzić tutaj.

Pomiary wilgotności muru Wysoka wilgotność muru z czerwonej cegły

Osuszanie mieszkania w kamienicy

Mieszkania w kamienicy posiadają stropy drewniane. W przypadku zalania stropu drewnianego należy odpowiednio zareagować. Aby to zrobić należy sprawdzić poziom zawilgocenia konstrukcji drewnianych i ich warstw. W najgorszym wypadku może się okazać konieczność wymiany starej polepy, która po zalaniu ulegnie zgniciu. Osuszanie konstrukcji drewnianej jest skomplikowane ze względu na skurcz drewna. Dlatego najlepiej takie osuszanie pozostawić naszej firmie Po Wilgoci, która dobierze odpowiednią technologię osuszania stropu drewnianego.

Osuszanie podłogi po zalaniu Osuszanie posadzki cementowej

Osuszanie mieszkania w budownictwie z wielkiej płyty

Osuszanie mieszkań wybudowanych w technologii z wielkiej płyty w których podłogi nie zostały zmodernizowane są najczęściej osuszanie bezinwazyjnie. Mieszkania w technologii z wielkiej płyty nie posiadają warstw izolacyjnych podłogi. Osuszanie wykonywane jest za pomocą prostych urządzeń w postaci osuszaczy kondensacyjnych i turbowentylatorów. Czas osuszania mieszkań zależy od poziomu zawilgocenia oraz od materiału budowlanego z jakiego wykonana jest zalana powierzchnia.

Osuszanie domu po zalaniu

Zalany dom drewniany Osuszanie domu drewnianego

Osuszanie domu drewnianego

Osuszanie domu drewnianego wymaga doświadczenia i wiedzy specjalistycznej aby nie narobić większych szkód niż zalanie. Nie prawidłowe osuszanie może skutkować dużym skurczem drewna które będzie prowadziło do pęknięć i skręcenia konstrukcji. Dlatego do osuszanie konstrukcji drewnianej należy przyjąć odpowiednią technologię osuszania. W przypadku konstrukcji domów szkieletowych, istnieje wiele rozwiązań aby skutecznie i szybko pozbyć się zawilgocenia ze ścian i stropów. W trakcie oględzin miejsca zalania dobierzemy najefektywniejszy sposób aby usunąć wilgoć z domu.

Zalany dom murowany Osuszanie domu murowanego

Osuszanie domu murowanego

Domy murowane z materiałów porowatych chłoną wodę jak gąbka. Materiały z betonu komórkowego posiadają dużą porowatość która w trakcie zalania pozwala na zatrzymanie wody w tych porach. Na szczęście tak samo jak absorbują również dobrze oddają wilgoć przy osuszaniu tych powierzchni. Natomiast pustaki ceramiczne które posiadają szklistą powłokę gdy ulegną zawilgoceniu są materiałami które bardzo powolnie oddają wilgotność. Dlatego gdy dojdzie do ich zalania, najlepszym sposobem jest ich nawiercenie, aby wilgoć mogło swobodnie być oddawana i zbierana przez osuszacz.

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu

Zacieki na suficie Osuszanie zalanego sufitu

Osuszanie zalanego sufitu

Usunięcie wilgoci na powierzchni sufitu aby było skuteczne należy przeprowadzić z odpowiednią technologią osuszania. Wstawienie osuszacza do pomieszczenia może okazać się nie wystarczające. Zalecamy użycie również dmuchawy powietrza aby skierować suche powietrze w miejsca zawilgocone. Dodatkowo można wykorzystać panele cieplne.

Zacieki na ścianach Osuszanie zalanej ściany

Osuszanie zalanej ściany

Osuszanie ścian wymaga dobrania odpowiedniej technologii osuszania. W zależności od budulca i rodzaju ściany osuszanie może wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego przed rozpoczęciem osuszania podczas oględzin sprawdzamy rodzaj ściany i materiał z jakiego jest wykonana. Osuszanie ścian szkieletowych a murowanych przeprowadzamy w inny sposób aby skutecznie pozbyć się wilgoci.

Zawilgocona posadzka Osuszanie zalanej podłogi

Osuszanie zalanej podłogi

Podczas zalania podłogi pokrytej panelami dochodzi do jej wypaczenia. Woda pomimo zastosowania folii pod panele dostaję się do posadzki cementowej. Wilgoć zostaje zablokowana folią i panelami. Aby skutecznie osuszyć zalaną podłogę należy zdemontować panele, pozostawić powierzchnie podłogi czystą
i zainstalować odpowiedni rodzaj osuszaczy.

Osuszanie warstw posadzkowych po zalaniu

Osuszanie warstw posadzkowych metodą podciśnieniową

Osuszanie podposadzkowe Osuszanie po zalaniu warstw posadzkowych

Osuszanie warstw posadzkowych metodą nadciśnieniową

Osuszanie podposadzkowe Osuszanie po zalaniu warstw posadzkowych
Podczas wycieku wody w posadce z warstwami posadzkowymi dochodzi do zalania stref izolacji. Woda podczas wycieku z rury wydostaję się na zewnątrz i rozchodzi się pomiędzy izolacja poziomą a stropem, bądź też chudziakiem w zależności czy zalanie dotyczy mieszkania czy też domu na parterze. Zalane warstwy posadzkowe czyli strefy izolacji są poważnym problem. Usunięcie wilgoci za pomocą naturalnych sposób jak wietrzenie na nic się nie zda. Wilgoć nie ma drogi ujścia z warstw posadzkowych ponieważ jest zakryta. Aby usunąć wilgoć z warstw posadzkowych niezbędne jest wykonanie osuszania stref izolacji. Osuszanie podposadzkowe przeprowadza się w specjalistyczny sposób za pomocą wentylatorów bocznokanałowych wraz separatorami wody. Aby osuszanie było skuteczne należy je przeprowadzić w sposób jak najbardziej z optymalizowany. Po Wilgoci w przypadku zalania warstw posadzkowych stosuje połączoną technologię osuszania metodą nadciśnieniową i podciśnieniową. Połączenie obydwu technik sprzyja procesowi osuszania. Efekt osuszania jest wzmocniony co prowadzi do przyszpieszenia i doprowadzenia powierzchni wilgotnych do stanu suchości sprzed zalania. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o różnicach technologii osuszania nadciśnieniowego i podciśnieniowego wystarczy kliknąć w link.