Wilgotność technologiczna

Wilgoć technologiczna - co to jest?

Podczas wykonywania prac budowlanych jak np. posadzki cementowe, jastrychowe, tynki, używa się dużej ilości wody służącej do wiązania różnego rodzaju zapraw. po wykonaniu powyżej opisanych prac woda która wiąże zaprawy całkowicie nie znika, aby wilgotność danego materiału była zgodna z normą musi minąć długi okres czasu. Aby przyśpieszyć proces schnięcia można użyć osuszaczy kondensacyjnych wraz cyrkulatorami powietrza, lecz aby osuszanie przyniosło rezultaty należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki panujące na danym obiekcie, jak rodzaj materiału, miejsce, temperaturę powietrza, poziom wilgotności powietrza.

Kiedy wilgoć technologiczna jest niebezpieczna?

Podczas nie rzetelnego podejścia developera w trakcie budowy np. obiektów mieszkalnych dochodzi do nie zachowania przerw technologicznych. Przerwa technologiczna jest niezbędna do odparowania nadmiernej wilgoci z materiałów budowlanych. Zamykanie kolejnych etapów inwestycyjnych i zakrywanie materiałów które są jeszcze wilgotne jest groźne i powoduje problemy w przyszłości dla użytkownika. Niestety ta wilgoć która została zamknięta sama nie zniknie. Zamknięta wilgoć nie ma jak odparować, zatem będzie migrować w różnych kierunkach aby się wydostać co będzie powodowało podsiąkanie kapilarne i korozje materiałów budowlanych. Może to się przejawiać w różny sposób, jak np. powstawanie pleśni, zagrzybienia, odwarstwienia tynków, łuszczenia, niszczenia elementów wyposażenia itp.

W jaki sposób osuszyć wilgoć technologiczną?

W celu osuszanie wilgoci technologicznej masz dwa rozwiązania:

1. Osuszanie naturalne, nie wspomagane żadnymi urządzeniami.
2. Osuszanie wspomagane, zastosowaniem urządzeń osuszających.

Podczas osuszania naturalnego, proces schnięcie materiałów budowlanych jest bardzo długi, ponieważ wilgoć materiału budowlanego przy wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu nie będzie miała jak być pochłonięta. Wietrzenie pomieszczenia umożliwia nam jedynie zrównanie wilgotności z wilgotnością na zewnątrz. Natomiast przy użyciu sprzętu do osuszania wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest regulowana przy zachowaniu optymalnej temperatury która również ma wpływ na schnięcie materiałów budowlanych. Innymi słowami osuszanie za pomocą np. osuszaczy kondensacyjnych przeniesienie rezultaty już po 1 tygodniu, a nie po kilku miesiącach jak to wyglądu przy naturalnym procesie.