Osuszanie warstw posadzkowych

Zalane warstwy posadzkowe dla każdego właściciela mieszkania to wielki problem. Naturalne sposoby osuszania oraz osuszanie kondensacyjne jest nie wystarczające. Po zalaniu mieszkania woda która rozlała się w warstwach posadzkowych nie ma ujścia. Warstwy z których składa się posadzka blokują jej naturalne wyjście. Zalegająca woda i wilgoć warstwach posadzkowych objawia się wilgocią na ścianach. Ściany posadowione bezpośrednio na stropie, czy też na chudziaku ulegają zawilgoceniu. Woda migruje po poprzez pory materiału budowlanego ku górze. Widoczne skutki jakie możemy zaobserwować podczas zalania warstw posadzkowych i zawilgocenia ścian to odspajanie listew przyściennych, purchle i odspajanie powłoki malarskiej, pleśń w miejscach słabej wentylacji jak np. za szafami. Takie objawy świadczą o zalaniu warstw posadzkowych. 

Osuszanie podposadzkowe po zalaniu - co to są warstwy posadzkowe?

Jest to zbiór poszczególnych warstw które położone są na podłodze bezpośrednio na gruncie lub stropie w zależności od budynku. Patrząc na podłogę od strony pomieszczenia czyli od góry widzimy ostatnią warstwę podłogi która to jest wykończeniem np. płytki, deska i panele. Dana okładzina mogła została ułożona na posadce cementowej, bądź anhydrytowej. Pod posadzką np. cementową znajduję się zazwyczaj styropian i folią. Każdy wymieniony element jest częścią warstw posadzkowych. Na rysunku przedstawiona przykładowy przekrój warstw podłogowych jakie mogą zostać wykonane w domu. Z obrazowanie warstw posadzkowych pozwala na zrozumienie problemu brak możliwości ujścia wilgoci z warstw posadzkowych bez wykonania osuszania podposadzkowego.
Warstwy posadzkowe Z czego składają się warstwy posadzkowe

Technologia i metody osuszania podposadzkowego po zalaniu

Osuszanie warstw posadzkowych możemy wykonać za pomocą kilku specjalistycznych rozwiązań. Dlatego każdą metodę osuszania zalanej podłogi i warstw posadzkowych dobieramy odpowiednio co do miejsca zalania, jego zakresu, kierunku zalania i możliwości jakie pozwalana nam obiekt. Możemy rozróżnić kilka metod osuszania jak np. metodę podciśnieniową, metodę nadciśnieniową, połączoną metodę podciśnieniową i nadciśnieniową w dwóch wariantach. 

Osuszanie strefy izolacji pod posadzkowej metodą podciśnieniową

Osuszanie podposadzkowe Osuszanie - zasysanie wilgoci z warstw podłogi
Metoda podciśnieniowa osuszania zalanej warstwy podłogowej polega na zasysaniu zalęgającej wody i wilgoci z materiałów budowlanych. Osuszacz do stref izolacji w skrócie wyciąga wodę jak odkurzacz. Wilgoć jest usuwana w sposób bezpośredni. W celu usuwania wilgoci zainstalowany osuszacz posiada separator wody w którym gromadzi się zasysana wilgoć i woda. Następnie zostaje ona odprowadzona do kanalizacji.  Poniżej przedstawiono Państwo film z procesu osuszania warstw izolacji na których widać usuwanie wilgoci i wody z warstw podłogowych. Zalety tej metody osuszania w porównaniu z metodą nadciśnieniową to brak nie kontrolowanej migracji wody w dalsze rejony warstw podłogowych. 

Osuszanie strefy izolacji pod posadzkowej metodą nadciśnieniową

Osuszanie nadciśnieniowe Osuszanie - wprowadzanie suchego powietrza w warstwy podłogowe
Metoda nadciśnieniowa jest odwrotnym sposobem osuszania co do metody podciśnieniowej. Tutaj zamiast zasysać, wprowadzamy suche powietrze do warstw posadzkowych, które absorbuje wilgoć z materiałów budowlanych. Osuszanie tą metodą można wykonać bez separatora wody, ponieważ wilgoć zostaje wyprowadzona przez dylatacje posadzki do powietrza które jest już osuszane za pomocą osuszacza kondensacyjnego. Zalety tej metody to większa wydajność osuszaczy do stref izolacji. Natomiast wadą jest nie kontrolowana migracja wilgoci w suche warstwy które nie zostały zalane oraz wprowadzenie do pomieszczenia powietrza wraz zarodnikami i bakteriami które powstały w trakcie zalania w warstwach posadzkowych.

Osuszanie strefy izolacji podposadzkowej metodą połączoną

Osuszanie podposadzkowe Osuszanie warstw posadzkowych metodą połączoną
Na rzucie mieszkania zaznaczono niebieską linią obszar zalania warstw posadzkowych. Zielone kropki to otwory technologiczne które będą zasysać zalegającą wodę w warstwach posadzkowych. Natomiast kropki czerwone to otwory technologiczne przez które będziemy wpychać suche powietrze. Połączenie osuszania podposadzkowego metodą nadciśnieniową i podciśnieniową jest skutecznym rozwiązaniem w celu zwiększenia mocy i szybkości osuszania. Rozwiązanie te powoduję iż nagromadzona woda w części środkowej pomieszczenia jest również zasysana i nie zachodzi do niekontrolowanej migracji wody.