Pomiary Wilgotności

Pomiary wilgotności powietrza po zalaniu

W pierwszej kolejności sprawdzamy wilgotność względną powietrza.  Podczas zalania dochodzi do zawilgocenia materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Wilgotne materiały oddają wilgoć do pomieszczenia. Prowadzi to do podniesienia się wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wynik z wykonanego pomiaru wilgotności powietrza pozwala nam na wstępne określenie intensywności zalania i doboru urządzeń do osuszania po zalaniu. 
Pomieszczenia ogrzewane Wypływ ogrzewania na wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza po zalaniu w okresie jesienno zimowym

Wilgotność powietrza w okresie jesienno-zimowym ze względu na ogrzewanie pomieszczeń powinna być w niskich wartościach. Grzejniki wysuszają powietrze na skutek jego ogrzewania. Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu podczas ogrzewania jest wysoka, może to świadczyć o wycieku wody i zalaniu pomieszczenia. 

Wietrzenie pomieszczeń Wpływ wietrzenia pomieszczeń latem na wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza po zalaniu w okresie wiosenno-letnim

W okresie wiosenno-letnim zazwyczaj panuje na zewnątrz niska wilgotność powietrza. Wietrzenie pomieszczeń czyli wymiana powietrza skutkuje obniżaniem wilgotności powietrza w pomieszczeniu ze względu na dostarczenie suchego powietrza zewnątrz. Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie spada, a utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie, może to świadczyć o zalaniu na skutek wycieku wody.

Pomiary wilgotności materiałów budowlanych po zalaniu

Pomiar wilgotności drewna Zawilgocona konstrukcja drewniana

Pomiary wilgotności materiałów drewnianych

Pomiar wilgotności konstrukcji drewnianych wykonujemy za pomocą miernika T3000. Pomiar w zależności od konstrukcji można wykonać powierzchownie oraz dogłębnie. Zawilgocone drewno prowadzi do rozwoju pleśni i gnicia.

Pomiar wilgotności pustaka ceramicznego Zawilgocona ściana z pustaka ceramicznego

Pomiary wilgotności materiałów ceramicznych

Materiał ceramiczny jak np. pustak porotherm ze względu na swoją szklistość cechuję się niską nasiąkliwością. Niestety jak dojdzie do jego zawilgocenia również cechuję się niską oddawalnością wilgoci do otoczenia.

Pomiar wilgotności bloczka betonowego Zawilgocona ściana z bloczka betonowego

Pomiary wilgotności materiałów gazobetonowych i silikat

Wyroby gazobetonowe i silikat cechują się dużą nasiąkliwością. Materiały te chłoną wodę jak gąbką. Nie wielka ilość wody z wycieku może spowodować duże zawilgocenie materiału. 

Pomiary wilgotności warstw posadzkowych po zalaniu

W przypadku zalania warstw posadzkowych wykonujemy pomiary bezinwazyjne w miejscu dostępnej dylatacji w pomieszczeniu zalanym. Do wykonania pomiarów używamy miernika wilgotności renomowanej firmy Trotec T3000 wraz z płaskimi elektrodami które są wkładane pomiędzy wylaną posadzkę a ścianę. Pomiar pozwala na określenie stanu zawilgocenie warstw pod posadzkowych i określenie czy zachodzi konieczność ich osuszania po zalaniu. pozostała procedura jest bez zmian, podczas osuszania wykonujemy pomiary początkowe, kontrolne i końcowe aby udokumentować cały proces osuszania dla klienta ale również i ubezpieczyciela aby zwrot środków przebiegł bezproblemowo.
Pomiary wilgotności warstw posadzkowych Pomiary wilgotności w otworze technologicznym

Pomiar wilgotności warstw posadzkowych w otworze technologicznym

Pomiary wilgotności w otworze technologicznym wykonujemy w celu porównania wyników w trakcie osuszania. Wykonujemy pomiary przed rozpoczęciem osuszania, w trakcie osuszania i na koniec, aby udokumentować przebieg osuszania i zasadny czas osuszania.

Pomiary wilgotności warstw posadzkowych Pomiary wilgotności powietrza w otworze

Pomiar wilgotności powietrza w otworze technologicznym

Oprócz pomiarów materiałów warstw posadzkowych wykonujemy również pomiar wilgotności powietrza w warstwach posadzkowych. Dokumentacja wilgotności powietrza w warstwach posadzkowych w trakcie osuszania jest niezbędne do prawidłowej oceny stanu zawilgocenia i potwierdzenia zakończenia osuszania.

Pomiary wilgotności warstw posadzkowych Bezinwazyjny pomiar wilgotności przy dylatacji

Pomiar wilgotności warstw posadzkowych przy dylatacji

Aby zobrazować czy doszło do zalania warstw posadzkowych wykonujemy pomiary wilgotności przy dylatacji podłogi. W przypadku posiadania ubezpieczenia, pomiar ten jest niezbędny dla Ubezpieczyciela. Nasza firma posiada ogromne doświadczenie i już po oględzinach miejsca zalania jesteśmy w stanie stwierdzić czy doszło do zawilgocenia warstw posadzkowych.

Pomiary wilgotności materiałów budowlanych

Na poniższych fotografiach prezentujemy prawidłową wilgotność materiałów budowlanych. Wilgotność materiałów została zmierzona za pomocą wilgotnościomierza T660 oraz T3000, które zmierzyły wilgotność w jednostkach digits oraz procentach masowych. Pomiary wilgotności wykonywane są bezinwazyjnie i ich głębokość sięga do 40mm. W zależności od materiału wilgotność prawidłowa jest inna, dlatego w celu określenia poziomu zawilgocenia niezbędne jest posiadanie doświadczenia i kompletnej wiedzy w zakresie materiałoznawstwa.  Określenie zawilgocenia dla danej powierzchni pozwala na wstępne oszacowanie czasu osuszania.
Pomiary wilgotności betonu Bezinwazyjny pomiar wilgotności materiału
Pomiar wilgotności tynku gipsowego Bezinwazyjny pomiar wilgotności materiału
Pomiar wilgotności tynku cementowo wapiennego Bezinwazyjny pomiar wilgotności materiału
Pomiar wilgotności posadzki cementowej Bezinwazyjny pomiar wilgotności materiału
Pomiar wilgotności drewna Bezinwazyjny pomiar wilgotności materiału
Pomiar wilgotności warstw posadzkowych Bezinwazyjny pomiar wilgotności materiału

Pomiary wilgotności powietrza - skala wilgotności

Wilgotność powietrza za suchego

  • Wilgotność powietrza wynosi poniżej 20%.
  • W takiej sytuacji powietrze jest bardzo suche i może prowadzić do dyskomfortu, suchości skóry i błon śluzowych oraz innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby dróg oddechowych i wzrokowych.

Wilgotność powietrza suchego

  • Wilgotność powietrza wynosi między 20 a 30 procentami.
  • W takim przypadku powietrze jest nadal suche, co może powodować suchość skóry i błon śluzowych, ale nie jest to tak uciążliwe jak w przypadku powietrza za suche.

Wilgotność powietrza przyjaznego dla człowieka

  • Wilgotność powietrza wynosi między 30 a 50 procentami.
  • W tym zakresie wilgotności powietrza panuje przyjemna atmosfera, skóra i błony śluzowe są odpowiednio nawilżone, co przynosi ulgę w przypadku chorób układu oddechowego i alergii.

Wilgotność powietrza wilgotnego

  • Wilgotność powietrza wynosi między 50 a 70 procentami.
  • W takim przypadku powietrze jest wilgotne, co może wpływać na nasze samopoczucie i powodować odczucie duszności, ale jednocześnie jest to korzystne dla skóry i błon śluzowych

Wilgotność powietrza za wilgotnego

  • Wilgotność powietrza wynosi powyżej 70%.
  • W takiej sytuacji powietrze jest bardzo wilgotne, co może prowadzić do nadmiernego pocenia się, wzrostu populacji grzybów i bakterii, a także korozji metalowych elementów w pomieszczeniach.